+48 32 441 90 00
biuro@ssm.silesia.pl

19 nowych kamer monitoruje miasto. Obecnie w Gliwicach działa ich już 276, a to jeszcze nie koniec – system stale się rozrasta i kamery montowane są kolejnych punktach, zarówno w centrum, jak i osiedlach.

W Gliwicach rozrasta się sieć monitoringu miejskiego. Dzięki temu jest bezpieczniej, łatwiej też ustalić przebieg różnych zdarzeń. Monitoring ma jeszcze jedną ważna zaletę – profilaktykę: obecność kamer studzi zapędy wandali. Dlatego miasto inwestuje w jego rozwój i kamery pojawiają w różnych częściach miasta. Nowe kamery pojawiły się w ścisłym centrum Gliwic: na skwerze Doncaster, placu Piłsudskiego oraz przy ulicach: Wybrzeże Wojska Polskiego, Wyszyńskiego, Berbeckiego i Barlickiego.

Mieszkańcy Gliwic pozytywnie odbierają tego typu działania miasta, ponieważ czują się dzięki temu bezpiecznie. Chcą monitoringu i za pomocą budżetu obywatelskiego zgłaszają kolejne punkty, w których powinny pojawić się kamery. W tym roku, w ramach realizacji zadań jednorocznych przegłosowanych w ubiegłorocznym budżecie obywatelskim, monitoring pojawi się na ul. bł. Czesława. Zostanie tam zainstalowane 5 punktów monitoringu z 24 kamerami. Również w tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, mieszkańcy zgłosili wnioski o montaż monitoringu. Pozytywną weryfikację przeszło 9 z nich. Jeśli liczba oddanych na te wnioski głosów będzie wystarczająca, w 2017 r. kolejne kamery monitoringu miejskiego pojawią się w osiedlach: Baildona, Łabędach, Sośnicy, Wilczym Gardle, na Sikorniku i Trynku.

– Funkcjonujący w Gliwicach system monitoringu jest jednym z nowocześniejszych w Polsce. Odwiedzają nas samorządowcy z innych miast, by dowiedzieć się, jak stworzyć takie rozwiązanie. Nasz system ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest bezpieczny, obrazy gromadzone i przechowywane są zgodnie z zasadami ochrony danych, przy zastosowaniu odpowiednich mechanizmów zabezpieczeń. Jednocześnie jest to system otwarty, co oznacza, że w każdej chwili można go rozbudować o kolejne punkty monitoringu i kamery – wyjaśnia Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która odpowiada za funkcjonowanie monitoringu.

(Miejski Serwis Informacyjny Gliwice – 19.05.2016)

Font Resize