Strefa Płatnego Parkowania

section-01c0898

Korzyści po wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania:
  • zwiększenie dostępności wolnych miejsc parkingowych w centrum Gliwic
  • zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej
  • mniej samochodów w centrum
  • oszczędność czasu
section-ab92a2a
Zapraszamy na dedykowaną stroną internetową
www.parkowaniegliwice.pl
na której znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje na temat Strefy Płatnego Parkowania w Gliwicach
Strefa Płatnego Parkowania

Płatne parkowanie spowodowało, że łatwiej jest znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum Gliwic. Zmniejszył się również ruch samochodowy, odnowione uliczki Starówki nie będą zastawione autami, a powietrze, którym wszyscy oddychamy, jest czystsze. Płatny system parkowania w centrum Gliwic zaczął obowiązywać od 3 sierpnia 2015 r.

Do tej pory znalezienie w środku dnia miejsca postojowego w centrum Gliwic było nie lada wyzwaniem. Aby zaparkować samochód, załatwić sprawę i odjechać, potrzeba było zwykle sporo czasu i cierpliwości. Od kilku lat się to zmieniło.

Po wprowadzeniu SPP widać efekty – jest dużo wolnych miejsc postojowych w centrum miasta.

System identyfikacji wolnych miejsc postojowych ułatwia również  kierowcom parkowanie. Dzięki pracy czujników magnetycznych i oprogramowaniu dynamicznie uwzględnia zmiany ruchu i postoju pojazdów. Parkomaty spotykane w innych miastach potrafią tylko rozliczyć postój. Gliwice poszły o krok dalej. Stojące przy naszych drogach i parkingach maszyny nie są zwykłymi urządzeniami. To tak zwane PIAP-y (Punkty Informacji Administracji Publicznej), czyli wielofunkcyjne urządzenia, w których nie tylko można zapłacić za parking. W Gliwicach mamy ich 121.

Zostawiając samochód w Strefie Płatnego Parkowania w Gliwicach, zamiast po portfel wystarczy sięgnąć po smartfona. Opłatę można wnieść również przy pomocy jednego z trzech dostępnych systemów: moBILET, Skycash lub Pango. Aplikacje te są bezpłatne i popularne w obsłudze. Systemy pozwalają kierowcom kupić bilet zawsze i wszędzie, bez konieczności szukania parkomatu i gotówki. To nie koniec zalet płatności on-line. Aplikacje mobilne dają także możliwość przedłużenia ważności biletu parkingowego w dowolnym momencie.

Nie trzeba przerywać spotkania, rezygnować z planów dnia które uległy zmianom czasowym, wystarczy ponownie uruchomić aplikacje i dokonać opłaty bez ruszania się z miejsca.

Również możemy skrócić czas parkowania, czego nie jesteśmy w stanie dokonać, korzystając z parkomatów. Jeśli opłaciliśmy godzinę, a opuszczamy strefę wcześniej, wystarczy wybrać w aplikacji opcje „zakończ”. Wtedy system przeliczy faktyczny czas parkowania, a nadpłatę zwróci na nasze konto.

section-41672c0

System identyfikacji wolnych miejsc postojowych ułatwia kierowcom parkowanie. Dzięki pracy czujników magnetycznych i oprogramowaniu dynamicznie uwzględnia zmiany ruchu i postoju pojazdów.

PIAP-y (Punkty Informacji Administracji Publicznej), czyli wielofunkcyjne urządzenia, w których można nie tylko zapłacić za parking.

Nad przestrzeganiem zasad płatnego parkowania czuwają kontrolerzy, którzy dzięki elektronicznym urządzeniom pracującym w trybie online mają możliwość sprawdzenia wysokości opłaty.